Chai tea latte– herbata w zupełnie innej odsłonie

Każdy, kto wraca po długim dniu w pracy lub znajduje chwilę dla siebie między obowiązkami domowymi pragnie, by czas relaksu był wyjątkowy. Dla jednych to ulubiony serial, dla innych książka, a jeszcze innych rozkoszowanie się promieniami słońca na hamaku w ogrodzie. Każda z tych czynności wzbogacona o pyszny napój chai tea latte będzie bardziej wyjątkowa i przyjemna.

Herbata w tej wersji przypomina nieco bawarkę, jednak z odpowiednimi dodatkami może stać prawdziwym deserem, który będzie wspaniałym zwieńczeniem czasu poświęconego sobie. Należy zwrócić uwagę, że słowo latte w nazwie mylnie wskazuje na to, że napój jest kawą. „Chai” w wielu krajach oznacza herbatę. Do przygotowania napoju stosuje się kawę liściastą, najlepiej czarną. Nie ma jednak przeciwwskazań do kuchennych eksperymentów i skorzystania z innego rodzaju herbaty. Warto wybierać ulubioną. Chai tea lattte może być podawana zarówno w wersji na gorąco, jak i na zimno.

Do jej przygotowania potrzebna jest woda, laska cynamonu, kilka sztuk goździków, ziaren kardamonu, mleko, świeży imbir, cukier oraz oczywiście herbata liściasta. W niewielkim rondelku należy zagotować wodę z przyprawami, które nadadzą całości wyjątkowo intensywny, korzenny smak. Kiedy wywar zacznie wrzeć, należy zmniejszyć ogień i pozostawić go w ten sposób na około 10 minut. Następnie dodać mleko oraz cukier i ponownie zagotować. Ostatnim krokiem jest zaparzenie herbaty – należy dodać ją do wywaru zdjętego z ognia i przykryć na około 3 minuty, a później odcedzić.

Chai tea latte można podawać na wiele różnych sposobów. Szczególnie pysznym rozwiązaniem jest przelanie jej do wysokiej szklanki, a następnie wypełnienie góry bita śmietaną lub kolorowymi piankami. Do napoju dodawane są również syropy, które jeszcze lepiej wydobywają jej walory smakowe, a także orzechy, migdały i kawałki czekolady. W ten sposób zwykła herbata przemienia się w niezwykły deser, który wzbogaci nie tylko chwile relaksu, ale z pewnością zaimponuje gościom.

Justyna Osakowska

Justyna Osakowska

Miłośniczka aromatycznej kawy i świeżo zmielonej kawy. Swój dzień rozpoczynam od ciepłego naparu, dzięki temu mam energię na cały dzień.