Najpopularniejszy napój na świecie

Każdego dnia sięgają po nią miliony osób na całym świecie. Jedni uwielbiają ją za bogaty smak i aromat, inni za pobudzające działanie. Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki espresso, cappuccino czy latte. Skąd wzięła się ta używka i kto odkrył jej właściwości?

Historia kawy

Z początkiem spożywania kawy przez człowieka związanych jest wiele mitów i legend. Najpopularniejszym z nich jest opowieść o Kaldim, pasterzu z Etiopii. Pewnego razu wypasając stado kóz zauważył, że jedna z nich zachowuje się inaczej niż reszta, jest bardziej ruchliwa i pobudzona. Po krótkiej obserwacji pasterz znalazł przyczynę, były nią małe czerwone owoce, które koza zrywała z pobliskiego krzaka. Zaciekawiony Kaldi postanowił przyrządzić napój z dodatkiem tych owoców. Okazało się, że jest on smaczny i pobudzający. Od tego momentu kawa (https://www.czasnaherbate.net/kawy-c-16.html) stała się powszechnie stosowaną używką. Jednak jest to tylko legenda, której autentyczność nie została potwierdzona. Udokumentowana historia kawy zaczyna się w XI w. kiedy to po raz pierwszy przywieziono ją z Etiopii do Arabii. Szybko stała się alternatywą dla zakazanego w krajach muzułmańskich wina. Z upływem lat kawa zyskiwała popularność na coraz bardziej wysuniętych na zachód częściach Azji. W XVI w. w Stambule powstała pierwsza na świecie kawiarnia. W 1615 roku kawa dotarła na zachód Europy szybko stając się popularnym napojem.

Kawowe rekordy

Z kawą związanych jest również wiele rekordów i ciekawostek. Najdroższym rodzajem kawy jest pochodzący z południowo-wschodniej Azji kopi luwak. Jest ona produkowana z ziaren wydobywanych z odchodów łaskuna, nieduże go ssaka mieszkającego w lasach tropikalnych. Rocznie na świecie produkowane jest zaledwie 300-400 kg tego rodzaju kawy. Jej unikalność przekłada się na cenę, która może wynosić nawet 1000$ za kilogram. Najwięcej kawy spożywają Finowie, przeciętnie każdy z nich zużywa 12,9 kg rocznie. W przybliżeniu jest to około 1200 filiżanek w ciągu roku, czyli 4 filiżanki dziennie. Natomiast przeciętny Polak wypija niecałe 500 filiżanek na rok.

Czas na Herbatę

Justyna Osakowska

Justyna Osakowska

Miłośniczka aromatycznej kawy i świeżo zmielonej kawy. Swój dzień rozpoczynam od ciepłego naparu, dzięki temu mam energię na cały dzień.